A chodź jedź do Turcji!

Tymi słowami koleżanka zaproponowała mi pracę w tym pięknym i egzotycznym kraju. Egzotycznym pod wieloma względami. Znajdziecie tu opowieść o tym, jak żyje się i pracuje w Turcji a także mnóstwo porad dla turystów, którzy zastanawiają się co ich tam może czekać.

poniedziałek, 15 lutego 2016

Turcja dla turysty - co wziąć, jak się spakować.

Bardzo często znajomi pytają mnie jak się spakować do Turcji. Co warto brać z podstawowych i przydatnych rzeczy a czego lepiej nie przewozić. Dziś postaram się w miarę treściwie odpowiedzieć na ten problem.
Jeśli wybieramy się do Turcji pierwszy raz, lepiej jest skorzystać z oferty biura podróży. Pozwoli nam to się rozeznać w kraju, jego zwyczajach i zorientować się w tym, czego w pierwszej kolejności potrzebujemy w naszym bagażu. Ten tekst skierowany jest właśnie do takich "biurowych" turystów. Na temat pakowania się na wycieczki organizowane własnymi siłami, delegacje czy wyjazdy na dłuższy czas pobytowy, napiszę później bo to osobne zagadnienie.
Oczywiście, obowiązuje nas limit bagażowy, więc staramy się zabierać jak najmniej. Dobrze więc, ja na swój przykład wezmę tradycyjną, polską rodzinę 2+2. Czyli dwoje dorosłych i dwójkę dzieci (jedno roczne, drugie w wieku lat siedmiu).
W przypadku pobytów zorganizowanych, wszelkimi problemami zdrowotnymi zajmuje się lekarz z biura podróży, więc kwestie ubezpieczenia i samej organizacji służby zdrowia pominę.

Kiedy jechać?
Największe upały w Turcji to okres lipca i sierpnia. W tym czasie nie polecam wypoczynku w Turcji ludziom z małymi dziećmi (do 2 roku życia), osobom starszym, z problemami sercowymi i astmą.
Jeśli najbardziej zależy nam na zwiedzaniu okolicznych atrakcji, to najlepszą opcją jest maj bądź koniec września i początek października. Jest wtedy troszkę chłodniej i można więcej czasu poświęcić na zwiedzanie oraz co najważniejsze - mniej turystów. Nic tak nie wkurza zatwardziałego podróżnika jak parasol Azjaty na wysokości oczu ;).
Początek października to raj dla łowców okazji i to zarówno last minute jak i wyprzedaży "wszystkiego dla turystów" w ośrodkach turystycznych. Da się upolować taniej osławione tureckie złoto i skóry.

Co zabrać?
Paszport - aby otrzymać wizę musi być ważny przynajmniej najbliższe pół roku. Warto to sprawdzić przez ustaleniem terminu wycieczki. Pamiętajmy, paszport okazujemy na lotnisku i przy meldunku w hotelu. Nigdy nie oddajemy go obcym, nie pozwalamy kserować bez potrzeby! Wyjątkiem są hotele, które mogą poprosić o zostawienie paszportu na pół godziny, by przyspieszyć proces meldunku grup turystów.

Leki i kosmetyki - ponieważ lokalizacja hotelu może być w dalszej odległości od apteki (tur. eczane czytaj - ekzane) warto wziąć ze sobą absolutnie podstawowe leki: listek tabletek przeciwbólowych, dwa, trzy plasterki i tabletki na rozwolnienie. Tak zwana "zemsta sułtana" wcale nie jest rzadka i nie ma nic wspólnego ze złą kuchnią hotelową, a więcej ze zmianą wody i jedzenia. Warto też nie mieszać nowych dla nas posiłków z aryanem (tradycyjnym, słonym napojem jogurtowym), bo może skończyć się nagłą i dość długą wizytą w toalecie.
Resztę leków można bez problemu dostać w każdej aptece i bez recepty. Bez recepty można kupić dosłownie wszystko - tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, viagrę, tabletki wczesnoporonne. Tak, tyle na temat "ciemnego" i konserwatywnego islamskiego społeczeństwa w Turcji ;).
Oczywiście, jeśli chorujemy na choroby przewlekłe, należy się zaopatrzyć w odpowiednią ilość potrzebnych leków i zabrać je ze sobą!
Jeśli chodzi o kosmetyki to na pewno nie tyle warto, co TRZEBA wziąć dobry krem z filtrem. I to nie niskim w stylu 10PF czy 15 SPF, ale 25-30SPF dla dorosłych i najlepiej totalny bloker dla dzieci. W Turcji nawet wiatr opala i szybko można pożałować, że się z filtra nie skorzystało. Warto wziąć go z Polski, bo w Turcji tego typu kosmetyki są dużo droższe.

Ubrania - pamiętajmy, że Turcja to kraj świecki, nikt tam tu nic nie zrobi za chodzenie w skąpych strojach, jednak w niektórych miejscach zwyczajnie nie wypada paradować w szortach i z topem na ramiączkach. Będą to na pewno w miastach dzielnice bardziej konserwatywne, łatwo się wtedy zorientować po strojach kobiet. Pamiętajmy, by nie ubierać się zbyt wyzywająco, może to sprowadzać na nas niepożądane zainteresowanie innych. Zwłaszcza w okresie Ramazanu, czyli tureckiego Ramadanu - świętego miesiąca muzułmanów. W tym roku (2016) przypada on od 6 czarwca do 4 lipca i kończy się trzema dniami zabawy (tzw. Ramazan Bayrami do 7 lipca).
Na plaży nie ma żadnych restrykcji odnośnie stroju (oczywiście kąpiele nago czy topless są zabronione), obok siebie kąpią się szczelnie zakryte muzułmanki w swoich burkini i europejki w bikini.
Warto wziąć ze sobą jeden lub dwa t-shirty, żeby osłonić spalone ramiona, i jedno okrycie z dłuższym rękawem i spodnie z pełną nogawką. Czasami po upalnym dniu w nocy bywa chłodniej, zwłaszcza w miejscach znanych z dobrego wiatru dla sportów wodnych (jak np. Çeşme).
Na pewno warto zabrać dobre (z certyfikowanym filtrem) okulary przeciwsłoneczne, okrycia głowy (bezwzględnie dla dzieci!).
Jeśli zamierzamy także zwiedzać, zwłaszcza miasta starożytne to wygodnie obuwie typu sandały sportowe jest nieodzowne. Panie w sandałkach typu japonki, koturny, obcasy, bez zapiętka mogą co najwyżej liczyć na wizytę w szpitalu a nie na piękne wspomnienia z wakacji.
Ja nigdy nie borę dużej ilości ubrań do Turcji - z doświadczenia wiem, że i tak chodzi się w 2-3 najlepiej sprawdzonych kompletach. Resztę rzeczy zwyczajnie kupuję na miejscu. Bielizna, skarpetki, spodnie, bluzki - wszystko to w Turcji jest tańsze i w moim odczuciu z lepszych materiałów. Turcy szyją też na swój rynek, więc używają tkanin przewiewnych i naturalnych oraz fasonów, które sprawdzają się w ostrym słońcu ich kraju.
Szczególnie polecam zakup bluzek i spodni z tureckiej bawełny (u nas zwanej też kreponem), jednak omijałabym stoiska dedykowane turystom i poszukała okolicznych bazarków, gdzie można znaleźć takie rzeczy nieraz kilka razy tańsze.
O temacie tureckich podróbek i tym, czy watro je kupić na pewno napiszę w jednym z najbliższych postów.

Pieniądze - nie jest sekretem, że część Turków traktuje yabanci (tureckie określenie kogoś obcego, nie turka) jak chodzące banknoty euro :) W Turcji można płacić kilkoma walutami - euro, dolarami, lirami wszędzie i bez większego problemu. Miejsca, gdzie jest dużo polaków przyjmują też polskie złotówki). Najbardziej opłacalne jest płacenie tureckimi lirami, rzadko kto da nam tu paragon, więc i kursy przeliczane są "mniej, więcej" najczęściej na szkodę kupującego.
Nie ma sensu zabierać ze sobą gotówki - w miejscowościach turystycznych bankomaty są wszędzie. Ja wypłacam w bankomatach euro i zamieniam je na liry w kantorze i to jest najbardziej opłacalna opcja.

Rzeczy dla niemowląt i małych dzieci - przewóz wózka liniami lotniczymi jest darmowy (w większości linii czarterowych wózek można oddać przy wejściu do samolotu lub nadać wraz z bagażem zasadniczym). Pamiętajmy tylko, by dowiedzieć się do jakiego wieku dziecku przysługuje darmowy przewóz wózka.
Małe dzieci i niemowlęta są wyjęte z zakazu zabierania ze sobą płynów do samolotu. Najczęściej ochrona lotniska prosi o podanie butelki dziecku i pokazanie, że dziecko z niej pije.
Jeśli jedziemy na dłużej niż tydzień to nie warto zabierać zapasu pieluch na cały ten okres. Turcy dzieci kochają i mają ich dużo, dlatego w każdym nawet małym osiedlowym sklepiku można kupić pieluchy i to za porównywalne do polskich pieniądze. Tak samo z wszelkimi innymi artykułami do pielęgnacji dzieci i niemowląt.

Woda - Można śmiało się w niej kąpać, myć zęby itd. Jej jakość jest różna w zależności od regionu. Może też pochodzić ze zbiorników słodkowodnych, bądź być odsalana. Nie należy jednak pić wody kranowej nieprzegotowanej. Jest ona zadowalającej jakości, ale nagła zmiana flory bakteryjnej w układzie trawiennym to nie najlepszy pomysł dla kogoś, kto chce się delektować wakacjami. Wspomniana wcześniej "zemsta sułtana" nie śpi :).

Ręczniki - większość hoteli oferuje darmowy serwis ręczników plażowych i zapewnia wystarczającą ilość ręczników toaletowych.
Na pewno warto za to kupić ręczniki "made in turkey" na miejscu. Są obłędnej jakości i zawsze sama przywożę ich kilka, gdy wracam do Europy.

Język - oczywiście językiem urzędowym jest turecki. Jednak w miejscowościach turystycznych dużo ludzi mówi po angielsku, często też po niemiecku i rosyjsku a zdarzają się (choć rzadko) perełki znające podstawy polskiego.
Można się nauczyć kilku podstawowych zwrotów takich jak pozdrowienia, to zawsze jest mile widziane. Na pewno nie należy mówić do Turków w języku arabskim! Za zwroty których nauczyliśmy się w Egipcie można tutaj dostać co najwyżej w zęby! :)

Wiem, że temat pytań z tej dziedziny nie jest w pełni omówiony powyżej. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie wiadomość w komentarzu, chętnie napiszę kolejne części tego poradnika.

2 komentarze:

  1. topless nie jest zabroniony moze nie na plazach miejskich ale hotelowych na pewno ,sa tez plaze nudystow .

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety przepisy swoje a życie swoje. Turcja to jednak nie Riwiera Francuska i mimo, że teoretycznie topless jest dozwolone w praktyce lepiej nie próbować. Zawsze się znajdą jacyś napaleńcy, którzy ściągną na taką panią niechcianą uwagę. Z doświadczenia więc wiem, że lepiej turystom nie mówić o tym :).

    OdpowiedzUsuń